Ana Sayfa
 Taekwondo ve Tarihçe
 Federasyon Personeli
 Kurullar
 İletişim
 Müsabaka Sonuçları
 Faaliyet Programı ve Talimatı
 Fotoğraf Galerisi
 Talimatlar ve Dokümanlar
 Federasyon Bilgi Bankası
 Kulüp Bilgi Sistemi
 WT Sporcu Lisans İşlemleri
 Dopingle Mücadele
 Mali ve Genel Kurullar

  HABER ARAMABaşkanımızla Yapılan Bir Röportaj

Metin ŞAHİN kimdir ?

1963 yılında Konya’da doğdum. İlk Orta ve Lise tahsilimi Konya’da tamamladım. 1987 yılında Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünden mezun oldum. 1988 yılında Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümüne Öğretim Görevlisi olarak atandım. 1992 yılında Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Yüksek Lisans Eğitimimi tamamladım. 2002 yılında Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Doktoramı tamamlayarak 2003 yılında Yrd.Doç.Dr. Ünvanı aldım.

Üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Bölümlerine Taekwondo branşının seçmeli ders olarak okutulmasında ve yüzlerce taekwondocunun bu bölümlere girmesinde büyük katkılarım oldu. Avrupa’nın değişik ülkelerinde uzun süre taekwondo ile ilgili seminerler verdim. 1973 yılında Cimnastikle başlayan spor hayatım 1975 yılında Taekwondo ile devam etti. 1982 yılında Türkiye Şampiyonu oldum, 1983 yılında Milli Takıma Sporcu olarak girdim. Uzun yıllar Milli Takım Kaptanlığı yaptım. Bu süreç içerisinde iki kez Avrupa Şampiyonluğu, bir kez Dünya İkinciliği, Bir kez Dünya Üçüncülüğü, bir kez Olimpiyat Üçüncülüğü ve Bir çok Uluslar arası Turnuvalarda birincilikler elde ettim, altı kez yılın sporcusu seçildim, uzun yıllar Avrupa’nın en başarılı sporcuları arasında yer aldım.

Halen Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunda Öğretim Üyeliğinin yanı sıra Avrupa ve Dünya Taekwondo Federasyonları Yönetim Kurulu Üyelikleri ile Dünya Taekwondo Federasyonu Gençlik Komitesi Başkanlığı yapmakta ve 12/11/2003 tarihinden itibaren Türkiye Taekwondo Federasyonu Başkanlığı görevini yürütmekteyim.

Son yapılan Federasyon Başkanlığı seçimlerinde en çok oy alarak Taekwondo Federasyonu Başkanı seçildiniz. Neler hissediyorsunuz ?

Yüzde doksan üç oy alarak Taekwondo camiasının güvenine mashar olmak tabi ki çok güzel bir duygu. Bu şahsıma olan,güvenin ve itimadın göstergesidir.Bende bu destekten aldığım güçle Taekwondo ailesine dürüst,ilkeli,kanun ve kurallara bağlı bir yönetim anlayışıyla hizmet etmeye çalışıyorum.

Dünya Taekwondo Federasyonu Yönetim Kuruluna seçim ile gelen ilk Türk olarak seçilmeniz nasıl oldu ?

Bunda uzun yıllar Türk Milli takımında sporcu olarak yarışmış olmanın ve bu vesile ile Dünya Taekwondo camiasında tanınmış olmanın büyük etkisi vardır.Diğer taraftan Üniversitedeki bilimsel ve akademik çalışmalarım esnasında sık sık dünyadaki Taekwondo da söz sahibi önceden tanıdığım kişilerle görüşmelerim oluyordu.Federasyon Başkanı olduktan sonra oluşturduğumuz ekiple yoğun bir çalışma yaptık.Bunun sonucunda Dünya Taekwondo Yönetim Kurulu seçiminde 135 ülke delegasyonunun 113 ünün oyunu alarak WTF yönetim kuruluna ilk sıralarda seçildim.Bu başarı sadece şahsımın değil Türk Taekwondo camiasının da başarısıdır.

Dünya Taekwondo Federasyonu Gençlik Komitesi Başkanlığına getirildiniz, bu görevinizin Türk Taekwondosuna getireceği katkılardan bahsedermisiniz ?

Dünya Taekwondo Federasyonu Gençlik Komitesi Başkanlığına seçilmemde ki en büyük neden, Dünya Taekwondo Federasyonu yönetim kurulunda bir müsabık şampiyon olarak sadece benim olmamım yanı sıra son 1 yıl içersinde Dünya Taekwondo Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliğinde göstermiş olduğum aktif çalışmaların neticesinden kaynaklandığını düşünüyorum.Bu göreve getirilmem mutlaka Türk Taekwondo suna pozitif olarak yansıyacaktır.Dünya arenasında söz sahibi olmanın avantajlarından en iyi şekilde istifade edeceğimiz inancındayım.Bunun göstergesi olarak bu yıl 16-20 Mayıs tarihinde İspanya da yapılan Üniversiteler Dünya Taekwondo Şampiyonasına Dünya Federasyonunu temsilen yetkili olarak katıldım.Korelilerin dışında böylesi bir görevi yapan ilk kişinin ben olmam İspanya da büyük yankı uyandırdı.Buda bize büyük gurur verdi.İnşallah gücümüz yettiği sürece hem Türk Taekwondo suna hem de Dünya Taekwondo suna en iyi şekilde hizmet etmeye çalışacağım.

İzmir’de yapılan Üniversiteler Yaz Spor Oyunlarında Taekwondo Branşı çok başarılı sonuçlar aldı. Bunun yanında Türk Konuk Severliğini dünyaya gösterdiniz, özellikle daha önceki yıllarda ülkemiz üzerindeki olumsuz izlenimleri sildiniz, bunları nasıl başardınız biraz bahsedermisiniz.

İzmir Üniversiteler Yaz Spor Oyunları Türkiye tarihindeki sportif anlamda en büyük organizasyondur.Bundan dolayı Universiade ın organizasyonundan ayrı Taekwondo Federasyonu bünyesinde bir ekip kurarak ülkemize Universiade için gelen başta Dünya Federasyonu Başkanı,Avrupa Federasyonu Başkanı olmak üzere tüm ekiplerle yakından ilgilendik.Onlara Türk kültürünü ve turizmini tanıtmanın yanı sıra Türk konukseverliğini de en iyi şekilde gösterdik. Bu çalışmalar için büyük gayret gösterildi.Dolayısıyla organizasyondan yüz akımızla çıkmamız gerekiyordu.Çünkü daha önce geçmiş yıllarda bazı kişilerin çıkarları ve menfaatleri için büyük hatalar yapılmış bundan dolayı Avrupa Taekwondo camiasında bize kırgınlık vardı.

Bu kırgınlıkları yok edebilmek kaybolan güveni yeniden kazanmak Cennet vatanımızı Avrupalılara sevdirmek için tüm imkanlarımızı seferber ettik.Bunda da yüzde yüz başarılı olduk.Ben burada bu organizasyonda bizlere maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen kişi ve kuruluşlara organizasyonda görevli arkadaşlarıma klüp idarecilerine antrenör ve sporcu kardeşlerime ayrıca kıymetli İzmir halkına desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.Bu güzel çalışmanın meyvesini tarihi bir başarı elde ederek aldık.Sporcularımız 5 Altın,2 Gümüş,1 Bronz alarak ülkemizi en iyi şekilde temsil etmişlerdir.

2008 Olimpiyat Oyunlarının Avrupa Kıtası Seçme Müsabakasını ülkemize almaya başardınız. Bu Seçmenin ülkemizde yapılmasının önemi nedir ve Türkiye’nin Olimpiyatlarda Taekwondo da beklentileri nelerdir ?

Bu yılki ana hedeflerimizden biriside Almanya da Avrupa şampiyonası esnasında yapılacak olan 2008 Olimpiyat elemelerinin Avrupa ayağı oylamasında başarılı olarak bu elemelerin Türkiye de yapılmasını sağlamaktı.Yaptığımız başarılı kulis çalışmaları sonucunda 29 oy Türkiye,19 oy Fransa,10 oy Almanya,almıştır.Netice itibariyle bunda da başarılı olarak hem 2008 Olimpiyat elemelerinin Avrupa ayağını hem de 2008 Avrupa kupası gibi iki büyük organizasyonun Türkiye ye verilmesini sağladık.Bilhassa Olimpiyat seçmelerinin Türkiye de yapılması ev sahibi olmamız saha ve seyirci avantajı açısından lehimize olacaktır.

Amacımız 2008 Pekin Olimpiyatlarında 4 sıklette de katılıp altın madalya almaktır.

Göreve geldiğinizden bu güne kadar bir çok hizmetlerinizin yanı sıra özellikle İzmir Çeşme ve Niğde Demirkazık’ta düzenlediğiniz Eğitim ve Sosyal amaçlı Kampların amacını öğrenebilirmiyiz .

Bilindiği gibi 2005 yılı içerisinde İzmir,Çeşme ve Niğde Demirkazık Gençlik kamplarında düzenlediğimiz eğitim ve sosyal içerikli kamplara çağrılan yıldız ve genç sporcularımız Taekwondo sporunun geleceğidir.Bundan dolayı ileride Milli takıma girecek sporcularımız için bu kamplar bir basamak oluşturmakta aynı zamanda onların moral motivasyon kazanması için güzel unsurlardan biridir.Amacımız bu kampların sayısını daha da arttırarak daha fazla sporcumuzu,antrenörümüzü bu imkandan faydalandırarak tecrübe ve bilgilerinin arttırmanın yanı sıra camia içerisinde birlik beraberliği kaynaşmayı sağlamaktır.

Türkiye Şampiyonalarından önce Grup Müsabakaları yaptırmanız ve Türkiye Şampiyonalarını 5 güne çıkarmanız çok güzel gelişmeler. Bunun Hakem, Antrenör ve Sporcular üzerindeki etkileri ve avantajlarını açıklayabilirmisiniz ?

Geçmiş dönemde müsabakalar gecenin geç saatlerine kadar sürüyordu. Dolayısı ile hakemlerin verimi düşüyor sporcular spor yaparken adeta işkence çekiyorlardı.Göreve geldikten sonra müsabakaların sağlıklı yürümesi ve erken saatte bitmesi için organizasyonda görevli müsabaka programını hazırlayan arkadaşlara talimat verdim.Onlarda gereğini yaparak müsabakaların sağlıklı bir şekilde yürümesini sağlamışlardır.

Bu yılda gençler ve büyükler Türkiye Şampiyonalarına kalite getirmek aynı zamanda illerden gruplara daha fazla sporcunun katılımını sağlamak için Doğu Batı grupları uygulamasını başlattık.Aldığımız tepkilerden bu uygulamanın yüzde yüz başarılı olduğunu gözlemledik.İleriki yıllarda da grup uygulamasına devam edeceğiz.

Dünya Taekwondo Federasyonu Başkanının Türkiye’yi birkaç kez ziyarete geldiğini biliyoruz; Bu kaynaşmayı nasıl sağladınız ?

WTF başkanı ile yönetim kurulu toplantılarında ve organizasyonlarda sıcak bir ilişkimiz oldu.Kendimizi ve ülkemizi doğru ifade ettik.Başkanın bize verdiği görevleri en iyi şekilde yapmaya çalıştık.Bunda da başarılı olduk.Dolayısı ile güven kazandık.Bu da samimiyetimizin artmasına kendisinin de birkaç kez ülkemizi ziyaretine neden oldu.

Türkiye’de Futboldan sonra en çok lisanslı Sporcu Sayısının Taekwondo Branşında olduğu geçtiğimiz günlerde Gençlik ve Spor Genel Müdürü Sayın Mehmet ATALAY tarafından açıklandı, bu kadar büyük bir camiaya hizmet etmek nasıl bir duygu ?

Taekwondonun futboldan sonra en çok Lisanslı sporcuya sahip olması ne kadar büyük bir camia olduğunun göstergesidir.Böyle güzel ve büyük bir camianın içinden gelip başkan olmak benim için onurdur.Bu bizim sorumluluğumuzu daha da arttırmaktadır.Böyle bir görevi çok büyük hizmetler vererek sürdürmek istiyorum.Cenabı Allah inşallah bu büyük camiaya layık hizmetleri yapmada bizlere yardımcı olur.

SHEÇEK ler ve İlk Öğretim Okulları ile ilgili projelerinizin yanında pilot bölge olarak belirlenen Kayseri ilindeki çalışmalarınız nasıl devam ediyor ?

Taekwondo sporunu daha büyük kitlelere yaymak ve yaygınlaştırmak amacı ile ilk öğretimde Taekwondonun seçmeli ders olarak konulması için Milli Eğitimle görüşmelerimiz devam etmektedir.Ayrıca sosyal hizmetler kurumlarındaki çocuklarımıza sporu sevdirmek spor yaptırmak amacı ile SHEÇEK’leri kapsayan bir proje hazırladık.Kısa zamanda bu uygulamayı başlatacağımızı umuyorum.Bu çerçeve içerisinde ülke genelinde yapmayı düşündüğümüz projeler kapsamında Kayseri ilimiz pilot bölge ilan edilmiş ve çalışmalar başlatılmıştır.Bu uygulamada büyük bir özveri gösteren Kayseri Gençlik Spor İl Müdürüne,Milli Eğitim Müdürüne,İl Temsilcimiz ile Antrenör arkadaşlarıma teşekkür ediyor kendilerini kutluyorum.

Taekwondo Federasyonu 22 Nisan 2006 tarihinde İdari ve Mali Yönden Özerkliğe kavuştu, Özerklik ile ilgili görüşleriniz nelerdir ?

Özerklik Gençlik ve Spor Genel Müdürümüz Sayın Mehmet ATALAY’ın göreve gelmesiyle gündeme gelip ivme kazanmıştır. Burada amaç Federasyonların İdari ve Mali olarak Bağımsızlığa kavuşması ayrıca; Dünyanın hiçbir yerinde olmayan sadece Türkiye’de mevcut olan, sporun Devlete Bağımlılığından kurtulması ve aynı zamanda Türk Sporunun Bürokrasiden uzaklaştırılması için yapılan en büyük yenilik ve atılımdır.Biz de 22 Nisan 2006 tarihinden itibaren Özerk olarak İdari ve Mali Bağımsızlığa kavuşmuş olduk. Bu anlamda Sponsorlar bulmak için büyük gayret göstereceğiz. Federasyon Başkanı olarak görev yaptığım son 2,5 yıl içerisinde Gençlik ve Spor Genel Müdürü Sayın Mehmet ATALAY’ın Taekwondo Camiası olarak büyük desteğini gördük, her zaman her yerde yanımızda olup, bize güç verdi. Yukarıda bahsettiğim başarılarda Sayın Genel Müdürümüzün katkılarının payı büyüktür. İnşallah Özerk olmamızdan sonrada bizlere desteklerinin artarak devam edeceği inancındayım. Buradan kendilerine şahsım ve Taekwondo ailesi adına teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum.

Basın da Taekwondo hak ettiği yerde midir ?

Bilhassa ulusal görsel ve yazılı basında maalesef Taekwondoda elde edilen başarıların aksine daha az yer aldığımız kanaatindeyiz.Basındaki arkadaşlarımız kardeşlerimizle iyi bir diyalog içindeyiz.İnşallah bundan sonra Taekwondo sporu basında başarısı ile doğru orantılı olarak hak ettiği yeri alacağı kanaatindeyim.Ayrıca bu konuda çalışmalarımız devam etmektedir.

Taekwondo Camiasına iletmek istediğiniz mesaj var mıdır ?

Kulüplerdeki, salonlardaki idareci antrenör ve sporcular ile hakem arkadaşlarım Türk Taekwondosunun çimentosudur.Hepsi birbirinden değerli Taekwondoya emek veren maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen bu insanlar bizim gönül dostlarımızdır. Bundan dolayı Taekwondo ailesini barış, kardeşlik, dostluk, sevgi ve hoşgörü etrafında bir bütün olmaya davet ediyorum. Gelin bir olalım, diri olalım, iri olalım ki hep birlikte Türk Taekwondosunu Dünyadaki layık olduğu yere, en zirveye taşıyalım.

Siz ve ekibinizin az zaman da çok iş başardığı görülmektedir. Bunlar Türk Taekwondosun da özlenen tablolardır sizleri bu çalışmalarınızdan dolayı gönülden kutluyor başarılarınızın artarak devam etmesini diliyorum.

Bende bu imkanı bana verdiğiniz için size ve bu güzel derginin oluşumunda emeği geçenlere teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum.

© 2018 | webmaster@taekwondo.org.tr

www.taekwondo.org.tr | www.tekvando.org.tr | www.turkiyetaekwondofed.gov.tr

Türkiye Taekwondo Federasyonu
Balgat Mah. Mevlana Bulvarı Yelken Plaza No: 139/45 Çankaya / Ankara
Tel: +90.312.310 88 16 | Fax : +90.312.310 90 42