Ana Sayfa
 Taekwondo ve Tarihçe
 Federasyon Personeli
 Kurullar
 İletişim
 Müsabaka Sonuçları
 Faaliyet Programı ve Talimatı
 Fotoğraf Galerisi
 Talimatlar ve Dokümanlar
 Federasyon Bilgi Bankası
 Kulüp Bilgi Sistemi
 WT Sporcu Lisans İşlemleri
 Dopingle Mücadele
 Mali ve Genel Kurullar

  HABER ARAMA  FEDERASYONDAN HABERLER

 WTF Tekvandoya Hizmet Edenler: Metin Şahin
Yayınlanma Tarihi : 11.01.2009 - 00:50:28
WTF (Dünya Tekvando Federasyonu)'nin web sayfasında Dünyada Tekvandoya Hizmet Edenlerin tanıtıldığı Taekwondo People köşesinde bu ay Federasyon Başkanımız Sayın Metin Şahin yer aldı. Röportajın çevirisi ve orjinal metni aşağıdadır.
Dünya Tekvando Federasyonu (WTF) başkanı, Dr. METIN ŞAHİN’in yönetimi altında Tekvando’nun iyi bir geleceği olacağına inandığını ifade etti.

WTF muhabirimiz, 3. Dünya Poomsea Şampiyonası’nda Dr. METİN ŞAHİN ile görüşme ve kendisiyle röportaj yapma imkanı buldu. Bu röportajda, Dr. METIN ŞAHIN, tekvando sporunu en iyi şekilde yapmak ve bu sporun sağladığı en yüksek değere ulaşmak için çok çalışmaya devam etmek istediklerini ifade etti. Üniversitede yardımcı doçent doktor olarak görev yapmakta olan Dr. METIN ŞAHİN, Türkiye tarihindeki en ünlü tekvando şampiyonlarından biri, iki kez Avrupa Şampiyonu oldu ve Barselona Olimpiyatları’nda bir bronz madalya kazanıp on iki yıl boyunca Türk Milli Takımının liderliğini üstlendi. 2003 yılından bu yana Türkiye Tekvando Federasyonu’nun Başkanı olan Dr. METİN ŞAHİN geçtiğimiz günlerde yeni dönem için tekrar başkan seçildi. Dr. METİN ŞAHİN, aynı zamanda WTF konsey üyesi, ETU’nun icra kurulu üyesi ve Balkan Tekvando Birliği’nin de başkanıdır.


Dr. METİN ŞAHİN ile yaptığımız röportaj aşağıdadır:

WTF: Metin Bey, öncelikle hoş geldiniz ve Türkiye Tekvando Federasyonu’nda tekrar başkan seçilmenizden dolayı sizi tebrik ederiz. Metin Bey, 12 ay boyunca çok sayıda uluslararası Tekvando faaliyetine başarılı bir şekilde ev sahipliği yaptınız, bu başarının sırrı nedir?

M. Ş: Çok teşekkür ederim ve siz de Türkiye’ye hoş geldiniz, Türkiye’de çok güçlü bir tekvando federasyonumuz var ve hepimiz tekvandoyu hem Türk halkı hem devlet nezdinde güçlü ve popüler kılmaya çalışıyoruz. Bu da tekvandonun tanıtımında hedeflediklerimizi başarmamızı sağlıyor. Bu vesileyle, dünya çapındaki bu faaliyetlerin Türkiye’de bizim için önemini vurgulamak istiyorum çünkü ilk kez bir dünya şampiyonasına ev sahipliği yapıyoruz ve bu da tekvandonun hem bizim ülkemizde hem de dünyada gelişmesi için çok büyük önem arz etmektedir.

WTF: Bu söyledikleriniz, Türkiye’de devletin de sizin çalışmalarınızı desteklediği anlamına mı geliyor?

M.Ş: Evet, gerçekten de Türkiye’de devlet federasyonumuza yardım ediyor ve benim de bir başkan olarak devlet ile güçlü bağlarım var. Bu da devletin dikkatini tekvandoya çekmeme yardımcı oluyor ve böylece onlar da hem Türkiye’de hem de dünyada tekvandonun tanıtılmasına katkıda bulunuyorlar.

WTF: Geçtiğimiz yıllar içinde Türk sporcular oldukça iyi sonuçlar almayı başardılar, Türkiye Tekvando Federasyonu’nun başkanı olarak bu dünya şampiyonasında Türk takımı ile ilgili beklentileriniz nelerdir?

M.Ş: Milli takımımız, iyi sonuçlar alabilmemiz ve kalitelerini geliştirmek için çok çalıştılar ve elbette ki biz de mümkün olduğunca çok madalya almaya çalışacağız. Kategorilerde yer bulmayı başardık ve takımımız ve takım çalışanlarımıza güvenimiz sonsuz.

WTF: Metin Bey, tekvando için uluslararası düzeydeki hayalleriniz nelerdir?

M.Ş: Asıl amacımız tekvandonun dünyadaki en popüler sporlardan biri haline getirilmesine yardımcı olmaktır ve bunca çabayı bu yüzden harcıyoruz. Tekvandonun, dünya çapında izlemek için sabırsızlanılan ve faaliyetlerinden keyif alınan bir spor haline gelmesi için tanıtılmasına ve geliştirilmesine yardımcı olmak istiyoruz.


WTF: Metin Bey röportaj için çok teşekkür ederiz. Okuyucularımız için söylemek istediğiniz son sözlerinizi alabilir miyiz?

M.Ş: Bu vesileyle, Türkiye’de şampiyonanın yapılmasına yardımı dokunan herkese teşekkür ederim. Ayrıca, tekvandoya değişiklik ve ilerleme getirmek konusundaki cesaretli kararından dolayı WTF başkanı Chungwon Choue’ye de şükranlarımı sunuyorum. Çünkü, bu sayede biz bu dünya şampiyonasına ev sahipliği yapıyoruz. Aynı zamanda, tüm Türk yetkililere, Spor Bakanı’mıza, Ankara Belediye Başkanı’na teşekkür ederim ve son olarak tekvando için harcadıkları büyük çabalar için Tekvando Federasyonu’nun bütün üyelerine teşekkür ve minnetlerimi sunmak istiyorum.

Bizler Türkiye’de, Tekvando hayalinin ve aynı zamanda olimpiyat düşlerinin gerçeğe dönüştürülmesine katkıda bulunma şansı bize verildiği için çok mutluyuz. Çünkü, çok popüler bir olimpik spor olarak tekvando, dünyadaki olimpik değerlerin geliştirilmesine yardımcı olmaktadır. Tekvando, sadece bir spor değildir, aslında fiziksel ve zihinsel gücün sarf edilmesiyle iyi evresel değerlerin geliştirilmesine yardımcı olan ve dünya için iyi vatandaşlar meydana getiren bir disiplindir. Bizim (Türk halkı ve Türkiye Tekvando Federasyonu) amacımız, Türkiye’de, iyi değerlerin ve iyi emsallerin yaygınlaştırılması çabasına katkıda bulunmaktır. Böylece insanlar tekvandonun olimpik evrensel değerlerin tanıtılması için hayati önem taşıyan bir eğitim disiplini olduğunun farkına varacaklardır. Olimpik sporların mihenk taşlarından biri olan tekvando vasıtasıyla olimpik değeri geliştirmek içim bütün dünya ile el ele vermek istiyoruz.


Orijinal Metin : http://www.wtf.org/site/news/people.htm?realnum=51&page=1&keyword=∂=&mode=view Görüntülenme Sayısı
9160
Haberi Yazdır© 2018 | webmaster@taekwondo.org.tr

www.taekwondo.org.tr | www.tekvando.org.tr | www.turkiyetaekwondofed.gov.tr

Türkiye Taekwondo Federasyonu
Balgat Mah. Mevlana Bulvarı Yelken Plaza No: 139/45 Çankaya / Ankara
Tel: +90.312.310 88 16 | Fax : +90.312.310 90 42