Ana Sayfa
 Taekwondo ve Tarihçe
 Federasyon Personeli
 Kurullar
 İletişim
 Müsabaka Sonuçları
 Faaliyet Programı ve Talimatı
 Fotoğraf Galerisi
 Talimatlar ve Dokümanlar
 Federasyon Bilgi Bankası
 Kulüp Bilgi Sistemi
 WT Sporcu Lisans İşlemleri
 Dopingle Mücadele
 Mali ve Genel Kurullar

  HABER ARAMA  FEDERASYONDAN HABERLER

 Taekwondoyu İzlemeye Devam Edin
Yayınlanma Tarihi : 31.01.2009 - 17:42:12
Bursa Olay TV de Spor Masası programına katılan Federasyon Başkanımız Sayın Metin Şahin Türkiye de taekwondonun yeri, gelişimi, başarıları ve bundan sonraki hedefleri hakkında görüşlerini bildirdi.
Şahin, Dünya ve Avrupa taekwondo federasyonları nezdinde yapılan lobi çalışmalarıyla 2008 yılında 5 tane büyük organizasyonun ülkemize getirildiğini belirtti.

Bu şampiyonların ilkinin İstanbul’da düzenlenen Olimpiyat oyunları elemeleri olduğuna değinen Başkan, olimpiyatlara gitme barajını aştıklarını, bu barajın 4 kategoride toplam 4 kişi olduğunu ve Türkiye'nin, 2008 Pekin Olimpiyatları’na gidebileceği maksimum sporcu ile katılım hakkı elde ettiğini söyledi.

İzmir’de düzenlenen Dünya Gençler Şampiyonası’nda 100 ülkeden gelen sporcularla mücadele ettiklerini ve başarıyı yakaladıklarını sözlerine ekleyen Şahin, “Yine 2008 yılı içerinde Konya’da yapılan Avrupa Milli Takımlar Şampiyonası’nda ise devam eden şampiyon unvanının korunarak, erkek ve bayanlarda şampiyon olundu. Ayrıca Üniversite oyunlarının en başarılı spor branşı seçildik.” dedi.

2008 olimpiyatlarında çok başarılı olduk

“2008 olimpiyatlarında çok başarılı olduk, bir gümüş ve bir bronz madalya ile döndük. 4 kişiyle katıldık 2 madalya çıkardık ki bu madalyalar rahatlıkla altın olabilirdi.” diyen Metin Şahin, Dünya Taekwondo Federasyonu programında yer alan ve Ankara’da düzenlenen 3. WTF Dünya Taekwondo Poomsae Şampiyonası’da organizasyon ve sporcu bazında elde edilen başarılardan bahsetti.

Bu kadar üst düzey organizasyonun altından kalkmak gelişme ve çağdaşlaşmanın bir ürünüdür diyen Metin Şahin, “Bu şampiyonlarda sporcularımızın başarısı, ülkemizin karakteristik özelliklerinin sporculara yansımasıdır.” dedi.

Basınla gençliği bu spora çekmek için çalışmalar yapıyoruz

Sponsorluk ve basınla ilişkiler konularına da değinen Türkiye Taekwondo Federasyonu Başkanı Sayın Metin Şahin, “Basınla gençliği bu spora çekmek için çalışmalar yapıyoruz. Sevgili basın mensuplarını daima davet ediyoruz, görüşüyoruz ve bilgilendiriyoruz. Bu arada amatör sporlara verdikleri destekten dolayı Olay Tv’ye de teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Bu çalışmaların yeterli olmadığını belirten Şahin, “Bunların çoğalması lazım. Sadece taekwondo değil bütün amatör spor branşlarının görsel ve yazılı basında yer bulması gerekli ki gençler motive olsun. Bu medyatik destek sponsorluk konusunda da amatör spor branşlarına çok destek olacaktır. Çünkü sponsorlukta medyatikliğin önemi büyük. Bütün amatör branşların bunda sıkıntısı var. Devletin katkısını sponsorluklarla destekleyip daha çok madalyaları ülkemize kazandırmak hedefmiz. Amatör sporlara medyanın yaklaşımı ve eş güdümlü hareketlerle çok büyük sorunlar kısa zamanda aşılır.” dedi.

Türk kadını hiçbir ülke kadınından geri kalamaz. Bayanlarımıza yönelik çalışma ve projelerimiz var ve uyguluyoruz

Bayanların taekwondoya ilgisi üzerine bir soruya da “Türk kadını hiçbir ülke kadınından geri kalamaz. Bayanlarımıza yönelik çalışma ve projelerimiz var ve uyguluyoruz. Onları taekwondoya teşvik ediyoruz. Taekwondo kendilerini savunmanın yanı sıra bedensel ve ruhsal olarak gelişimi ve rahatlamayı sağlayan disiplin branşı. Türk taekwondo sporcuları Türk kadınının gururu oldu ve olmaya devam edecektir.” şeklinde cevap veren Metin Şahin, “Taekwondoya yeni başlamak isteyenlerin Gençlik Spor İl Müdürlükleri’nden, belediyelere hiç çekinmeden gidip antrenörlerimizle görüşsünler. Gönül rahatlığıyla çocuklarını teslim etsinler. Çocuk gelişiminde taekwondo sporunun çok olumlu etkisi olduğu bilimsel çalışmalarla tespit edilmiştir. Ruhsal ve bendesel konularda gelişim, derslerde de başarıyı getiriyor. Anne ve babalara tavsiyem çocuklarını taekwondoya yazdırsınlar. Bütün birimlerimiz onlara hizmet için bekliyor. Bu aşamada taekwondoya hizmet eden gönül vermiş bütün antrenörlerimize buradan teşekkür ediyorum.” dedi.

2012 Londra Olimpiyatları için 2008 den itibaren kollarımızı sıvadık

2012 Londra Olimpiyatları’na da değinen Başkan, “2012 Londra Olimpiyatları için 2008 den itibaren kollarımızı sıvadık. Yıldız sporcularımız 20 ye yakın, geçen süreçte de sürpriz yeni isimlerde çıkacak. Alttan gelen sporcular üsteki ağabey ve ablalarıyla uyum içinde olacaklar. Teknik kurulumuz gelecek vaat eden bütün sporcularımızı izlemeye alıp, raporlar tutuyor. Sporcu ölçüm testleriyle yetenekleri ile ilgili titiz çalışmalar oluyor. Yoğun katılımlı kamplar ve ekip çalışmasıyla 2012 de hedefimiz altın madalyalar. Bu hedef için herkesten desteklerini bekliyoruz. Bu ülkenin bayrağı göndere çekilecek, marşımız çalınacak. Biz iddialı konuştuk her zaman iddialıyız. 2012 de taekwondo gene en büyük altın madalya şansı olan branşımız olacaktır.” dedi.

Konuşmasının sonunda Bursa’da daha büyük organizasyonlar için görüşmeler yapıldığını belirten Başkan, emeği geçen herkese ve Bursa’daki idari amirlere teşekkür ederek "Taekwondoyu izlemeye davam edin" dedi.


 Görüntülenme Sayısı
8528
Haberi Yazdır© 2018 | webmaster@taekwondo.org.tr

www.taekwondo.org.tr | www.tekvando.org.tr | www.turkiyetaekwondofed.gov.tr

Türkiye Taekwondo Federasyonu
Balgat Mah. Mevlana Bulvarı Yelken Plaza No: 139/45 Çankaya / Ankara
Tel: +90.312.310 88 16 | Fax : +90.312.310 90 42