Ana Sayfa
 Taekwondo ve Tarihçe
 Federasyon Personeli
 Kurullar
 İletişim
 Müsabaka Sonuçları
 Faaliyet Programı ve Talimatı
 Fotoğraf Galerisi
 Talimatlar ve Dokümanlar
 Kulüp Bilgi Sistemi
 WT Sporcu Lisans İşlemleri
 Dopingle Mücadele
 Mali ve Genel Kurullar

  HABER ARAMA  FEDERASYONDAN HABERLER

 Türkiye Para-Takwondo Şampiyonası – Yeni Kategori ve Sınıflandırma
Yayınlanma Tarihi : 14.12.2018 - 17:22:01
Türkiye Taekwondo Federasyonu, 10 Ocak 2019 tarihinde yapılacak Türkiye Para-Taekwondo Şampiyonası ile ilgili bir duyuru yayınladı.
2019 Dünya Para-Taekwondo Şampiyonasına yönelik olarak, 10 Ocak 2019 tarihinde yapılacak  Türkiye Para-Taekwondo Şampiyonasına yeni kategori eklenmiştir. 

Daha önce Kyorugi kategorisinde yapılan K40, K41, K42, K43 ve K44 kategorilerinde düzenlenen şampiyonada bundan sonra Poomsae kategorisinde bulunan P30, P31, P32, P33 ve P34  kategorilerinde de müsabakalar gerçekleştirilecektir.

SINIFLANDIRMA

Türkiye Para – Taekwondo Şampiyonasına  daha önce KYORUGİ  ve POOMSAE kategorilerinde ilk kez katılmayı planlayan ve sınıflandırmaya girmemiş 01.01.2003 ve öncesi doğumlu sporcuların 21 Aralık 2018 tarihine kadar aşağıda bulunan evrakları göndermeleri gerekmektedir.

- Şu ana dek alınmış engelli raporları ve heyet raporu
- Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
- 1 adet fotoğraf
- Engelini gösterir boydan resim

P30 KATEGORİSİ NEDİR ?

Türkiye Para-Taekwondo Şampiyonasına eklenen P30 kategorisi  Poomsae müsabakalarını belirtmektedir.  P30 Minimum Engellilik Kriterileri şunlardır:

*Nörolojik Bozulukluklar
-Birinci dereceden ikinci dereceye hemiplejik spastisite
-Ayak bileği ya da dirsekte ana eklemlerde birinci dereceden ikinci dereceye monoplejik spastisite
-Atetoz, ataksi veya karışık serebral palsi

-Sporcu koşarken normal fonksiyona sahip gibi görünebilir, ancak sporcu müsabaka esnasında veya antrenman sırasında gerçekleştirirken spastisite (artan ton), ataksi, atetoz veya distonik hareketlerin kanıtlarına dayanarak Sınıflandırıcılar için bir fonksiyon sınırlaması göstermelidir. Sporcu hafiften topallayarak yürüyebilir, ancak daha akıcı bir şekilde koşabilir.

4 sınıfa ayrılır. (P31,P32,P33,P34)

P31 Spor Sınıfı

P31 sporcusu koşarken normal fonksiyona sahip gibi görünebilir ancak müsabaka ya da antrenman esnasında Sınıflandırma görevlisine ataksi, atetoz veya distonik hareketlerden dolayı hareket kısıtlılığı yaşadığını gösterir. Sporcu dipleji, asitmetrik dipleji, kollarda veya bacaklarda çift hemipleji ya da tripleji belirtilerine sahiptir. Sporcu yürüyebilir ya da ayakta durabilir fakat yerçekiminin etkisiyle dengeyi sağlamada zorluk çeker.

P32 Spor Sınıfı

P32 sınıfı dyskinesias atetosis, distoni, ataksi ve hafif spastik quadriplegia ya da bahsi geçen rahatsızlıkların hepsini iöerecen sporcular içindir.  Sporcu yürüyebilir ve koşabilir fakat yavaş hareketlerde, duruşunu stabil tutmada ya da statik denge sağlamada zorluk çeker.

P33 Spor Sınıfı

P33 spastik hemiplejiye ya da çok hafif spastik hemi distoniyaya sahiptir. Vücudunun bir tarafında 2 veya 3 derece spastisite vardır. Diğer tarafında fonksiyonel bir sıkıntısı yoktur. Sporcu topuk üzerinde yürümekte zorlanır, tek ayak üzerinde zıplamakta ve duruşta görünür sıkıntı yaşar. Engelli tarafında yan yürüyüşte ve depar attığında da etkilenir.  Sporcu pasif ve aktif aralıkta net bir asimetriye sahiptir.

P34 Spor Sınıfı

P34 hafif hemipleji, dipleji, distoniya, hemi distoniya ve hafif ataksisi olan sporcular içindir.

ÖNEMLİ BİLGİ: Sporcuların nihai sınıflandırmaları ve müsabakaya girip-giremeyecekleri  9 Ocak 2019 tarihinde yapılacak olan Sınıflandırma sonrasında Federasyon Doktoru tarafından yapılacak kontrolden sonra belli olacaktır. Görüntülenme Sayısı
8457
Haberi Yazdır© 2018 | webmaster@taekwondo.org.tr

www.taekwondo.org.tr | www.tekvando.org.tr | www.turkiyetaekwondofed.gov.tr

Türkiye Taekwondo Federasyonu
Balgat Mah. Mevlana Bulvarı Yelken Plaza No: 139/45 Çankaya / Ankara
Tel: +90.312.310 88 16 | Fax : +90.312.310 90 42