Ana Sayfa
 Taekwondo ve Tarihçe
 Federasyon Personeli
 Kurullar
 İletişim
 Müsabaka Sonuçları
 Faaliyet Programı ve Talimatı
 Fotoğraf Galerisi
 Talimatlar ve Dokümanlar
 Kulüp Bilgi Sistemi
 WT Sporcu Lisans İşlemleri
 Dopingle Mücadele
 Mali ve Genel Kurullar

  HABER ARAMA  FEDERASYONDAN HABERLER

 Başkanlık Kupası'nda Taekwondoculardan 54 Madalya
Yayınlanma Tarihi : 09.02.2019 - 17:01:56
Taekwondo 4. WT Başkanlık Kupası’nın son gününde Türk taekwondocular 2 madalya kazanandı. Türk sporcular organizasyonu 14’ü altın 54 madalya ile tamamladı.

TAEKWONDOCULARDAN 54 MADALYA

Antalya’da içlerinde olimpiyat, dünya ev avrupa şampiyonu dereceleri bulunan 66 ülkeden 2094 sporcunun mücadele ettiği 4. WT Başkanlık Kupası heyecanı son gün müsabakalarıyla sona erdi. Son gün büyük erkekler kategorisinde müsabakalar yapılırken, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları için iddialı isimler mücadele etti. 8 sıklette yapılan müsabakalar sonucunda 54 kiloda Deniz Dağdelen ve 63 kiloda Ferhat Can Kavurat gümüş madalyanın sahibi oldu.

Türk sporcular, altı gün süren 4. WT Başkanlık Kupasını 14’ü altın, 16’sı gümüş, 24’ü bronz olmak üzere toplam 54 madalya ile tamamladı.

TAEKWONDOCULARDAN 2020'YE ALTIN TEKMELER !

Antalya’da 66 ülkeden 2094 sporcunun mücadele ettiği 4. WT Başkanlık Kupası heyecanı beşinci gün müsabakalarıyla devam etti. Beşinci günde, büyük bayanlar kategorisinde müsabakalar yapılırken, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları için iddialı isimler mücadele etti. 8 sıklette yapılan müsabakalarda bayan taekwondocular 4’ü altın, 2’si gümüş ve 1’i bronz olmak üzere 7 madalya kazandı.

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları için 20 puan veren organizasyonda 46 kiloda Ruhat Akalın, 49 kiloda Merve Dinçel, 57 kiloda Hatice Kübra İlgün ve 62 kiloda İrem Yaman altın madalya kazandı. 53 kiloda Zehra Döşüçukur ve 73 kiloda Nafia Kuş’un gümüş madalya elde ettiği organizasyonda 57 kiloda Tuğba Yılmaz bronz madalyanın sahibi oldu.

Avrupa ve Dünya Şampiyonu milli taekwondocu İrem Yaman, 2019 yılına iyi başladığı için mutlu olduğunu söyledi. İrem Yaman, “Bu müsabakalar asıl amacımıza ulaşmamız yolunda çok önemli. Kendimi geliştiriyorum ve yeniliyorum. Bu sene dünya şampiyonası var. İkinci kez dünya şampiyonu olmayı ve bunu başaran ilk Türk kadın taekwondocu olmak istiyorum. En büyük amacım olimpiyat şampiyonluğu. Bu doğrultuda burada kazandığımız puanlar çok önemli” diye konuştu.

Son dönemde iyi bir çıkış yakalayan genç taekwondocu Merve Dinçel ise, “Çok mutluyum. Çalışmalarımın karşılığını almaya başladım. Amacım dünya şampiyonasında ülkemi temsil edebilmek. Önümde birçok hedef var. İleride adımın en iyi şekilde hatırlanmasını istiyorum. Ali Şahin hocamla birlikte bu hedeflerime yürüyeceğime inanıyorum” ifadelerini kullandı.

4. GÜN - GENÇ TAEKWONDOCULARDAN 14 KOTA !


Taekwondo 4. WT Başkanlık Kupası’nın dördüncü gününde Türk taekwondocular 12 madalya kazandı.

Antalya’da 66 ülkeden 2094 sporcunun mücadele ettiği 4. WT Başkanlık Kupası heyecanı dördüncü gün müsabakalarıyla devam etti. Dördüncü günde gün genç erkekler kategorisinde mücadeleler yapılırken, 801 sporcunun mücadele ettiği zorlu mücadeleler sonunda Türk sporcular, 4 altın,  3  gümüş ve 5 bronz madalya kazandı. Aynı zamanda kota müsabakası özelliği taşıyan kupada madalya kazanan 12 sporcu, 2019 Avrupa Gençler Taekwondo Şampiyonasına katılmak için ekstra kota kazandı. Türkiye, üçüncü gün müsabakalarında genç bayanlarda 2 kota daha kazanmıştı.

Avrupa Taekwondo Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Taekwondo Federasyonu Dış İlişkiler Sorumlusu Ali Sağırkaya, alınan sonuçların yaptıkları doğru işlerin teyidi olduğunu söyledi. Sağırkaya, “Burada çok zorlu mücadeleler yapılıyor. Türk sporcuların aldığı sonuçlar federasyonumuzun ne kadar doğru adımlar attığını gösteriyor. Türk taekwondosu doğru adımlarının karşılığını bundan önceki olimpiyat oyunlarında olduğu gibi başta 2020 olmak üzere önümüzdeki olimpiyatlarda da almaya devam edecek ve ülkesini gururlandıracak” ifadelerini kullandı.

TAEKWONDO 4. WT BAŞKANLIK KUPASI 3. GÜN


Taekwondo 4. WT Başkanlık Kupası’nın üçüncü gününde Türk taekwondocular 2 madalya kazandı.

Antalya’da 66 ülkeden 2094 sporcunun mücadele ettiği 4. WT Başkanlık Kupası heyecanı üçüncü gün müsabakalarıyla devam etti. Üçüncü günde gün genç bayanlar kategorisinde mücadeleler yapılırken, zorlu mücadeleler sonunda Türk sporcular, 1  gümüş ve 1 bronz madalya kazandı. 46 kiloda Dilara Özcan gümüş madalyanın sahibi olurken, +68 kiloda Berra Nur Çiftçi bronz madalya elde etti. Aynı zamanda kota müsabakası özelliği taşıyan kupada madalya kazanan 2 sporcu, 2019 Avrupa Gençler Taekwondo Şampiyonasına katılmak için ekstra kota kazandı.

2. GÜN - YILDIZLARDAN AVRUPA ŞAMPİYONASINA 31 KOTA

Taekwondo 4. WT Başkanlık Kupası’nın ikinci gününde Türk taekwondocular  10 madalya kazandı.

Antalya’da 12 Şubat’a kadar sürecek olan  ve 66 ülkeden 2094 sporcunun mücadele ettiği 4. WT Başkanlık Kupası heyecanı ikinci gün müsabakalarıyla devam etti. İkinci gün yıldız erkekler kategorisinde mücadeleler yapılırken, Türk sporcular, 2 altın, 3  gümüş ve 5 bronz madalya kazandı. Aynı zamanda kota müsabakası özelliği taşıyan kupada madalya kazanan Türk sporcular, 2019 Avrupa Yıldızlar Taekwondo Şampiyonasına katılmak için ekstra kota kazandılar. İlk gün yapılan yıldız bayanlar müsabakalarında 5’i altın 6’sı gümüş ve 10’u bronz olmak üzere 21 madalya kazanan Türkiye, ikinci gün sonuçlarının ardından Avrupa Yıldızlar Taekwondo Şampiyonasına toplamda 31 ekstra kota elde etmiş oldu.

Avrupa Taekwondo Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Taekwondo Federasyonu Başkan Vekili Oktay Duymaz, Türkiye olarak 4. WT Başkanlık Kupası’nda yıldızlar kategorisindeki müsabakaları başarıyla tamamladıklarını söyledi. Duymaz, “Yaklaşık 600 sporcunun mücadele ettiği yıldızlar kategorisinde toplam 31 Avrupa Şampiyonası kotası almayı başardık. Ayrıca burada yaptığımız organizasyon büyük beğeni topladı. Yurt dışından gelen misafirlerimiz, şimdiden gelecek sezen için ajandalarında ülkemizi işaretlediler” diye konuştu.

1. GÜN - TÜRK SPORCULARDAN MÜTHİŞ BAŞLANGIÇ !

Taekwondo 4. WT Başkanlık Kupası’nın ilk gününde Türk taekwondocular 21 madalya kazandı.

Antalya’da 12 Şubat’a kadar sürecek olan  ve 66 ülkeden 2094 sporcunun mücadele ettiği 4. WT Başkanlık Kupası heyecanı ilk gün müsabakalarıyla başladı. İlk gün yıldız bayanlar kategorisinde mücadeleler yapılırken, Türk sporcular, 5 altın, 6  gümüş ve 10 bronz madalya kazandı. Aynı zamanda kota müsabakası özelliği taşıyan kupada madalya kazanan Türk sporcular, 2019 Avrupa Yıldızlar Taekwondo Şampiyonasına katılmak için ekstra kota kazandılar.

Taekwondo Milli Takımlar Teknik Direktörü Ali Şahin, bu tip organizasyonların altyapılar için çok önemli olduğunu söyledi. Şahin, “Sonuçlara baktığımızda Türk sporcuların önemli başarıları görülüyor. Düzenlediğimiz bu organizasyonlar altyapıdaki sporcularımızın uluslararası tecrübelerini arttırmaları ve ülkemiz milli takımları için önem arz ediyor” dedi. Görüntülenme Sayısı
9840
Haberi Yazdır© 2018 | webmaster@taekwondo.org.tr

www.taekwondo.org.tr | www.tekvando.org.tr | www.turkiyetaekwondofed.gov.tr

Türkiye Taekwondo Federasyonu
Balgat Mah. Mevlana Bulvarı Yelken Plaza No: 139/45 Çankaya / Ankara
Tel: +90.312.310 88 16 | Fax : +90.312.310 90 42