Ana Sayfa
 Taekwondo ve Tarihçe
 Federasyon Personeli
 Kurullar
 İletişim
 Müsabaka Sonuçları
 Faaliyet Programı ve Talimatı
 Fotoğraf Galerisi
 Talimatlar ve Dokümanlar
 Kulüp Bilgi Sistemi
 WT Sporcu Lisans İşlemleri
 Dopingle Mücadele
 Mali ve Genel Kurullar

  HABER ARAMA  FEDERASYONDAN HABERLER

 Olimpizm ve Olimpik Değerlerimiz Paneli
Yayınlanma Tarihi : 19.02.2019 - 14:21:36
Gazi Üniversitesi'nde Olimpizm ve Olimpik Değerlerimiz konulu panel düzenlendi.

Panele Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Asbaşkanı ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, Türkiye Taekwondo Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Metin Şahin, olimpiyat şampiyonu milli güreşçi Taha Akgül, milli cimnastikçi Göksu Üçtaş Şanlı ve olimpiyat şampiyonu eski milli taekwondocu Servet Tazegül katıldı.

Uğur Erdener, Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Günay'ın moderatörlüğündeki panelde, olimpiyat oyunları hakkında katılımcılara bilgi verdi. Olimpiyatların sporcular için ayrı bir yere sahip olduğunu vurgulayan Erdener, "Olimpiyat oyunları, tüm sporcuların yarışma özlemini duydukları, özellikle madalyaya ulaşmak için büyük çaba harcadıkları dünyanın en büyük spor organizasyonu." dedi. Türkiye'nin olimpiyatlara daha fazla sporcuyla katılması gerektiğini dile getiren Erdener, şöyle devam etti:

"Yaz Olimpiyat Oyunları'nı baz alırsak 500-600 sporcuyla katılan ülkeler var. Türkiye, Londra'ya 114, Rio'ya ise 104 sporcuyla gitti. Bugün nüfusumuz 82 milyon. Avrupa'nın 5-6 milyon nüfuslu ülkelerine baktığımızda bizden fazla sporcuyla oyunlara katıldıklarını görüyoruz. Türkiye'nin minimum 200'ün üzerinde sporcuyla değişik branşlarda olimpiyatlara katılması lazım. Son dönemde oyunlardaki madalya sayımız 10'un altında. Madalyaların genellikle aynı branştan geldiğini görüyoruz. Buradaki genç spor yöneticileri, değişik alanlarda görevler alacak. Bu konuyu sorgulayıp, ciddi bir kamuoyu baskısı oluşturmanızı bekliyorum."

ŞAHİN: “OLİMPİZM MÜTHİŞ BİR DEĞER”

Türkiye TaekwondoFederasyonu Başkanı Metin Şahin ise olimpiyatların sadece rekabet alanı olmadığının altını çizerek, "Olimpizm müthiş bir değer. Siyahı, beyazı, sarısı... Hiçbir şey fark etmiyor. Olimpizmin en büyük değeri bu. Olimpiyatlarda daha fazla sporcuyla yer almamız için kendimizi sorgulamalıyız. Olimpizm ruhuna sahip sporcuları ülkemize kazandırmalıyız." diye konuştu.

SERVET TAZEGÜL: “2020’DE MADALYA KAZANACAĞIZ”

Sporculuk kariyerini noktalayarak Taekwondo Milli Takımı'nda antrenörlük görevine başlayan Servet Tazegül ise şöyle konuştu:

"Olimpiyatların tam ne olduğunu anlamadan 2008 Pekin Olimpiyatları'na katıldım. 18 yaşında kendimi kocaman bir organizasyonun içinde buldum. Bronz madalya kazandım. Hedefimi yükselttim, 4 sene sıkı çalışıp 2012 Londra Olimpiyatları'nda altın madalyaya uzanmak istedim. 2009'dan itibaren yenilgisiz Londra'ya gittim ve olimpiyat şampiyonu oldum. 2015'te ikinci kez dünya şampiyonluğuna ulaştım. Daha sona sakatlıklarla savaştım. Milli takımda antrenörlüğe başladım. 2016'da erkeklerde derece elde edemedik. İnşallah, 2020 Tokyo Olimpiyatları'ndan madalya ile döneceğiz." Görüntülenme Sayısı
4382
Haberi Yazdır© 2018 | webmaster@taekwondo.org.tr

www.taekwondo.org.tr | www.tekvando.org.tr | www.turkiyetaekwondofed.gov.tr

Türkiye Taekwondo Federasyonu
Balgat Mah. Mevlana Bulvarı Yelken Plaza No: 139/45 Çankaya / Ankara
Tel: +90.312.310 88 16 | Fax : +90.312.310 90 42