Ana Sayfa
 Taekwondo ve Tarihçe
 Misyon Vizyon Stratejik Plan
 Federasyon Personeli
 Kurullar
 İletişim
 Müsabaka Sonuçları
 Faaliyet Programı ve Talimatı
 Fotoğraf Galerisi
 Talimatlar ve Dokümanlar
 Kulüp Bilgi Sistemi
 WT Sporcu Lisans İşlemleri
 Dopingle Mücadele
 Mali ve Genel Kurullar
 Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

  HABER ARAMA  FEDERASYONDAN HABERLER

 Para-Taekwondo Dünya Şampiyonası Yapıldı
Yayınlanma Tarihi : 17.09.2015 - 23:48:23
Dünya Taekwondo Federasyonu’nun düzenlediği ve Türkiye Taekwondo Federasyonu tarafından organize edilen 6. Para Taekwondo Dünya Şampiyonası 37 ülkeden 127 sporcunun katılımıyla Samsun’daki Yaşar Doğu Spor Salonu'nda yapıldı.

6th WTF World Para Taekwondo Championships
17 Eylül / September 2015 | Samsun

Sonuçlar / ResultsFotoğraflar / Photos
Kyorugi / Müsabaka SonuçlarıBütün Fotoğraflar / All Photos
Poomsae / Poomse Sonuçları

Türkiye Şampiyonayı 1 altın, 3 gümüş ve 3 bronz olmak üzere toplam 7 madalya ile tamamlayarak bayanlarda dünya ikincisi, erkeklerde ise dünya dördüncüsü oldu.

Bayanlar 49 Kg’da K44 kategorisinde Büşra Gör Dünya Şampiyonu olurken,

Erkekler 75 Kg’da K42 kategorisinde Fatih Çelik, bayanlar 49 Kg’da K42 kategorisinde Nurgül Bilek ve +58 Kg’da K42 kategorisinde Ayşe Dudu Karatay  Dünya İkincisi,

Erkekler 61 Kg’da K42 kategorisinde Mehmet Sami Saraç, +75 Kg’da K42 kategorisinde Uğur Yıldız ve bayanlar 58 Kg’da K44 kategorisinde Gülsüm Çelik Demiral dünya üçüncüsü oldu.

Bu şampiyonada ayrıca Poomse dalında da müsabakalar düzenlendi. P20 kategorisinde yarışan Gamze Kuş ve Yavuz Beyazıt bronz madalya kazandılar.

Uluslararası Paralimpik Komitesi'nin kararıyla taekwondonun 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları'na dahil edilmesine karar verilmişti. Samsun'daki Dünya Şampiyonası bu kararın ardından düzenlenen ilk Dünya Şampiyonası olma özelliği taşıyordu.

AÇILIŞ SEREMONİSİ

Samsun’un Tekkeköy ilçesindeki Yaşar Doğu Spor Salonu’nda yapılan seremoniye WTF Başkanı Dr. Chungwon Choue, Samsun Valisi İbrahim Şahin,  AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdür Yardımcısı Dursun Türk, Taekwondo Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Metin Şahin, Tekkeköy Kaymakamı İbrahim Küçük, Samsun İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Samsun Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, Taekwondo Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Güven Özyurt ile sporcular katıldılar.

Seremoni öncesi Samsun Valisi İbrahim Şahin, WTF Başkanı Dr. Chungwon Choue, AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdür Yardımcısı Dursun Türk ve Taekwondo Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Metin Şahin basın toplantısı düzenlediler.

Düzenlenen basın toplantısının ardından yapılan seremonide şampiyonaya katılan ülkelerin bayrak geçişi yapıldı. Ardından Dünya Taekwondo Federasyonu marşı ve İstiklal Marşı çalındı. Okunan marşların ardından sahneye çıkan WTF Başkanı Dr. Chungwon Choue, “2015 yılı hepimiz için değişik bir yıl oldu. Sporumuz için en iyi haberleri 31 Ocak 2015 tarihinde aldık. Uluslararası Paralimpik Komitesi 2020 Tokyo Paralimpik programında para-ttaekwondonun da yer alacağını öğrendik. Bu karar ile bütün para-tekvando sporcularının hayalleri sonunda gerçek oldu. Dünya Tekvando Federasyonu Başkanı olarak aldığım en güzel haberlerden biriydi. Bütün yıllar boyunca bunun için çabaladık. Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözüyle devam etmek istiyorum. ‘Başarı, ‘başaracağız’ diyip, en sonunda ‘başardım’ diyebilenlerindir. Bundan 5 yıl sonra, pek çoğunuz Tokyo arenasında kendi ülke bayraklarınızı dalgalandıracaksınız ve içimizden bazıları, olimpiyat madalyasını boynunda taşıyor olacak” dedi.

WTF Başkanı Choue konuşmasının ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdür Yardımcısı Dursun Türk’e, Samsun Valisi İbrahim Şahin’e ve TTF Başkanı Doç. Dr. Metin Şahin’e plaket verirken, TTF Başkanı Doç.Dr. Metin Şahin de WTF Başkanı Dr. Chungwon Choue’e Vali Şahin’e, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Güven Özyurt’a ve AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun’a plaket verdi.

ŞAHİN: "TÜM KATILIMCILARA BAŞARILAR DİLİYORUM"

Verilen plaketlerin ardından kürsüye çıkarak konuşma yapan TTF Başkanı Doç.Dr. Metin Şahin, “6. Para-Tekvando Şampiyonası ile 2. Seri Grand Prix Tekvando Dünya Şampiyonası, tarihi, doğası ve kültürü ile Karadeniz’in en güzel şehrinden biri olan Samsun’da yapılmasından son derece mutluluk duymaktayız. Şampiyona boyunca tüm konuklarımıza Türk konukseverliğin en güzel örneklerini göstermek için tüm ekimiz ile birlikte gayret sarf edeceğiz. Müsabakaların sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi dileklerimle tüm katılımcılara başarılar diliyorum” diye konuştu.

Samsun’un ulusal ve uluslararası organizasyonları sürekli yaptığını belirten Samsun Valisi İbrahim Şahin, “2017 yılında biz çok daha büyük bir organizasyona ev sahipliği yapacağız. Bu organizasyon bizim için önemli. Özellikle bugün burada başlayan ve 3 gün devam edecek olan Taekwondo Gran Prix Müsabakaları ve 6. Para-Tekvando Şampiyonası hem Samsun için hem Türkiye için son derece önemlidir” şeklinde konuştu.

Daha sonra müsabakaları yönetecek olan hakemler, hakemlik yemini, sporcular da sporcu yemini ettiler. Yapılan yeminlerin ardından da Taekwondo Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Metin Şahin taekwondo açılışı yaptı. Görüntülenme Sayısı
8022
Haberi Yazdır© 2018 | webmaster@taekwondo.org.tr

www.taekwondo.org.tr | www.tekvando.org.tr | www.turkiyetaekwondofed.gov.tr

Türkiye Taekwondo Federasyonu
Balgat Mah. Mevlana Bulvarı Yelken Plaza No: 139/45 Çankaya / Ankara
Tel: +90.312.310 88 16 | Fax : +90.312.310 90 42