Ana Sayfa
 Taekwondo ve Tarihçe
 Federasyon Personeli
 Kurullar
 İletişim
 Müsabaka Sonuçları
 Faaliyet Programı ve Talimatı
 Fotoğraf Galerisi
 Talimatlar ve Dokümanlar
 Kulüp Bilgi Sistemi
 WT Sporcu Lisans İşlemleri
 Dopingle Mücadele
 Mali ve Genel Kurullar

  HABER ARAMA  FEDERASYONDAN HABERLER

 Para-Taekwondoda Dünya Şampiyonuyuz
Yayınlanma Tarihi : 04.02.2019 - 15:27:52
Dünya Taekwondo Federasyonu (WT) tarafından organize edilen 8. Para-Taekwondo Dünya Şampiyonası 5-6 Şubat 2019 tarihleri arasında Antalya Belek'teki Maritim Pine Beach Otel'de yapıldı.
8th World Para-Taekwondo Championships / 8. Dünya Para-Taekwondo Şampiyonası
5 - 6 February / Şubat 2019
Maritim Pine Beach Resort & Club - Antalya / Türkiye
Kyorugi Results
Kyorugi Sonuçları
Poomsae Results
Poomsae Sonuçları
Photos
Fotoğraflar
KYORUGI RESULTS
KYORUGI SONUÇLAR
POOMSAE RESULTS
POOSAE SONUÇLARI
ALL PHOTOS
BÜTÜN FOTOĞRAFLAR

2. GÜN

Dünya Şampiyonası'nın ikinci gününde;

K42 75 kiloda Mehmet Serkan Serpici, K43 artı 58 kiloda ve birleştirilmiş kategori K42 artı 58 kiloda Ayşe Dudu Karatay Dünya Şampiyonu oldu.

K43 75 kiloda Yusuf Günaçtı ile K41 artı 58 kiloda Ayşe Işık gümüş madalya kazanırken,

K41 75 kiloda Sabit Köse, K44 61 kiloda Ali Can Özcan ile K44 61 kiloda Mahmut Bozteke bronz madalya kazandı.

Bu sonuçların ardından Türkiye, 7 altın, 4 gümüş ve 7 bronz madalya olmak üzere kazandığı toplam 18 madalya ile bayanlarda Dünya Şampiyonu olurken, erkeklerde Dünya İkincisi oldu.

1. GÜN

8. Para-Taekwondo Dünya Şampiyonası'nın ilk gününde 8 kategoride müsabakalar yapılırken, 18 Türk sporcu madalya mücadelesi vverdi..

Türkiye, ilk gün 4 altın, 2 gümüş ve 4 bronz madalya olmak üzere toplam 10 madalya kazandı.

Kyorugi;

K42 kategorisinde +75 kiloda Mehmet Sami Saraç, K43 kategorisinde +75 kiloda Mehmet Vasıf Yakut, K42 kategorisinde 49 kiloda Nurgül Bilek altın madalya kazanarak Dünya Şampiyonu oldular.

K41 kategorisinde +75 kiloda Yıldıray Erdiç ile K41 kategorisinde 49 kiloda Semra Kara bronz madalya elde etti.

Poomsae;

P20 - Genç kadınlar kategorisinde Fatima Kevser Kıdeys Dünya Şampiyonu olurken,

P20 - Genç kadınlar kategorisinde Elif Su Pekgöz ve P20 - 30 yaş altı kadınlar kategorisinde Sibel Koluman gümüş madalya kazanarak kürsüye çıktılar.

P30 - P33 erkekler kategorisinde Fahrettin Karabağ ile P20 - Genç erkekler kategorisinde Yasir Yavuz şampiyonayı bronz madalya ile tamamladı.

Türkiye Poomsae P20 kategorisinde kazandığı madalyalarla Dünya Şampiyonluğunu elde etti.
AÇILIŞ SEREMONİSİ

8. Dünya Para-Taekwondo Şampiyonası'nın açılış seremonisi de ilk gün müsabakalarının ardından yapıldı.

Seremoni törenine Dünya Taekwondo Federasyonu Başkanı Dr. Chungwon Choue, Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, Dünya Taekwondo Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Taekwondo Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Metin Şahin, Dünya Taekwondo Federasyonu Asbaşkanı General Ahmed Fouly, Avrupa Taekwondo Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Taekwondo Federasyonu Başkanvekili Dr. Oktay Duymaz, Türkiye Taekwondo Federasyonu Genel Sekreteri Emine Darıcı, Dünya Taekwondo Federasyonu Denetçisi ve Türkiye Taekwondo Federasyonu Dış İlişkiler Sorumlusu Ali Sağırkaya, Dünya Taekwondo Federasyonu ve Türkiye Taekwondo Federasyonu'ndan Yönetim Kurulu Üyeleri ve Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Doç.Dr.Burhanettin Hacıcaferoğlu katıldı.

Kısa birer konuşma yapıp katılımcılara başarılar dileyen Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş ve Türkiye Taekwondo Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Metin Şahin'in ardından kürsüye çıkan Dünya Taekwondo Federasyonu Başkanı Dr. Chungwon Choue, para-taekwondonun paralympics oyunlarına kabulü ve 2020 ve 2024 olimpiyatlarında organizasyona davet edilmesi ile ilgili duygularını dile getirirken organizasyondan ve Türk taekwondosundan da övgüyle bahsetti.

Duygusal bir konuşma yapan Başkan Choue, yıllar önce Bakü'de düzenlenen Dünya Para-Taekwondo Şampiyonası'nda madalya alan ve madalya töreni sırasında kendisinden para-taekwondonun olimpiyatlara dahil edilmesi konusunda çaba göstermesini rica eden Türk sporcunun isteğini ve ona verdiği sözü tutmuş olmanın, Para-Taekwondonun 2020 ve 2024 olimpiyatlarında yer alacak olmasının mutluluğunu dile getirdi.

Plaket takdimi ve madalya töreninin ardından açılış seremonisi tamamlandı.

BASIN TOPLANTISI

8. Dünya Para-Taekwondo Şampiyonası için düzenlenen basın toplantısına; Dünya Taekwondo Federasyonu Başkanı Dr. Chungwon Choue, Türkiye Taekwondo Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Metin Şahin, Dünya Para-Taekwondo Merkez Hakem Kurulu Başkanı Chakir Chelbat, Dünya Para-Tarekwondo Oyunlar Komitesi Başkanı Usman Dildar, Türkiye Taekwondo Federasyonu Dışilişkiler Sorumlusu Ali Sağırkaya ve Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Doç.Dr.Burhanettin Hacıcaferoğlu katıldı.

Antalya'da 68 ülkeden yaklaşık 400 sporcu ile katılım rekorunun kırılacağı Dünya Para-Taekwondo Şampiyonası'nın dışında 70 civarında ülke ile 2'şer binden fazla sporcu Başkanlık Kupası ve Uluslararası Türkiye Açık Taekwondo Turnuvası'nda boy gösterecek.PARA-TAEKWONDO MİLLİ TAKIMI

Türkiye, 68 ülkeden yaklaşık 400 sporcunun katıldığı 8. Dünya Para-Taekwondo Şampiyonası'na kyorugi ve poomsae dalında toplam 54 sporcu ile katılıyor.


Fotoğrafların büyük boyutları için üzerlerine tıklayınız.


 Görüntülenme Sayısı
14623
Haberi Yazdır© 2018 | webmaster@taekwondo.org.tr

www.taekwondo.org.tr | www.tekvando.org.tr | www.turkiyetaekwondofed.gov.tr

Türkiye Taekwondo Federasyonu
Balgat Mah. Mevlana Bulvarı Yelken Plaza No: 139/45 Çankaya / Ankara
Tel: +90.312.310 88 16 | Fax : +90.312.310 90 42