Ana Sayfa
 Taekwondo ve Tarihçe
 Misyon Vizyon Stratejik Plan
 Federasyon Personeli
 Kurullar
 İletişim
 Müsabaka Sonuçları
 Faaliyet Programı ve Talimatı
 Fotoğraf Galerisi
 Talimatlar ve Dokümanlar
 Kulüp Bilgi Sistemi
 WT Sporcu Lisans İşlemleri
 Dopingle Mücadele
 Mali ve Genel Kurullar

  HABER ARAMA  FEDERASYONDAN HABERLER

 Paralimpik Oyunlarını 2 Madalyayla Tamamladık
Yayınlanma Tarihi : 04.09.2021 - 12:00:31
Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nda sporcularımız 1 gümüş ve 1 bronz madalya kazandı.

Paralimpik oyunları programında ilk kez yer alan para taekwondoda 6 sporcumuz ülkemizi temsil etti. Kadınlar K44 49 kiloda Meryem Betül Çavdar gümüş, erkekler K44 61 kiloda Mahmut Bozteke ise bronz madalya kazanarak bu branşta ülkemize ilk madalyayı getiren isimler oldu.

1. GÜN

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nda milli sporcularımızdan Meryem Betül Çavdar gümüş, Mahmut Bozteke ise bronz madalya kazandı.

Paralimpik oyunlarında para taekwondo heyecanı ilk gün yapılan 2 sıklet müsabakalarıyla başladı. Kadınlar K44 49 kiloda Meryem Betül Çavdar gümüş, erkekler K44 61 kiloda Mahmut Bozteke ise bronz madalya kazandı. Paralimpik oyunlar programında ilk defa yer alan para taekwondoda elde edilen madalyalar tarihe geçti.

Meryem Betül Çavdar, seri başı olarak başladığı oyunlarda ilk turu maç yapmadan geçtikten sonra çeyrek finalde Tayland’dan Khwasuda Phuangkitcha’yı 34-13 yenerek yarı finale yükseldi. Yarı finalde Rusya Paralimpik Komitesi’nden Anna Poddubskaia’yı 22-11 mağlup eden sporcumuz adını finale yazdırdı. Finalde Peru’dan Leonor Espinoza Carranza’ya 34-21 yenilen Meryem Betül Çavdar gümüş madalyanın sahibi oldu.

Mahmut Bozteke de seri başı olarak başladığı oyunlarda ilk turu maç yapmadan geçti. Çeyrek finalde Rusya Paralimpik Komitesi’nden Daniil Sidorov’a 26-21 mağlup olan ve altın madalya şansını kaybeden sporcumuz repesaj maçlarına başladı. Mahmut Bozteke, ilk repesaj turunda Mülteci Paralimpik Takımı’ndan Parfait Hakizimana’nın maçtan çekilmesiyle repesaj bir üst turuna yükseldi.

Mahmut Bozteke, repesaj ikinci turunda Moğolistan’dan Bolor Erdene Ganbat’ı 23-22 yenerek bronz madalya maçına çıkmaya hak kazandı. İtalya’dan Antonio Bossolo’yu 14-2 öndeyken hakemin kararıyla mağlup eden mili sporcumuz bronz madalya kazandı.

“UZUN YILLARIN KARŞILIĞINI ALDIK”

Türkiye Taekwondo Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Metin Şahin, uzun yıllar verilen emeklerin karşılığını aldıklarını söyledi. Başkan Şahin, “Para taekwondonun dünyadaki ilk uygulayıcı ülkelerinden olduk. 2008’den bu yana bu branşın gelişmesi için çalışıyoruz. Tokyo’da ilk kes paralimpik oyunlara dahil oldu ve biz de ilk madalyalarımızı aldık. Gümüş madalya kazanan Meryem Betül Çavdar ve bronz madalya kazanan Mahmut Bozteke’yi yürekten kutluyor, müsabakası olan sporcularımıza başarılar diliyorum. Gençlik ve Spor Bakanımız Sn. Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu da müsabakalarımızda yanımızda olarak sporcularımıza destek verdi. Kendisine yakın ilgi ve alakası nedeniyle teşekkür ediyorum” dedi.

2. GÜN

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nda para taekwondo müsabakalarının ikinci gününde Gamze Gürdal 5’nci sırayı aldı.

Kadınlar K44 58 kiloda ülkemizi temsil eden Gamze Gürdal, ilk turu maç yapmadan geçtikten sonra çeyrek finalinde Büyük Britanya’dan Beth Munro’ya 34-22 mağlup oldu. Repesaj müsabakaları başlayan sporcumuz ilk turu maç yapmadan geçerken, ikinci turda Mısır’dan Selma Abohegazy’i 15-15 biten karşılaşmada altın vuruşla yenerek bronz madalya maçına çıkmaya hak kazandı. Gamze Gürdal, K44 58 kg bronz madalya müsabakasında Brezilya’dan Silvana Mayara Cardoso Fernandes’e 26-9 mağlup olarak paralimpik oyunlarını 5. sırada tamamladı.

Milli para taekwondocumuz Fatih Çelik, K44 75 kg ilk turunda Senegal’den İbrahima Seye’yi 38-19 yenerek çeyrek finale yükseldi. Çeyrek finalde İran’dan Mahdi Pourrahnamaahmadgourabi’ye 37-21 mağlup olan sporcumuz, repesaj ilk turunda da Güney Koreli Jeong Jun Hoo’ya 40-31 yenilerek Tokyo’ya veda etti.

3. GÜN

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nda para taekwondoda ülkemizi temsil eden Şeyma Nur Emeksiz Bacaksız ile Mehmet Vasıf Yakut, üçüncü gün müsabakaları sonunda kürsünün uzağında kaldı.

K43 sporcuları olmalarına rağmen bir üst sınıf olan K44’de mücadele eden sporcularımızdan Şeyma Nur Emeksiz Bacaksız, +58 kg çeyrek finalde Ukrayna’an Yuliya Lypetska’ya 22-10, repesaj ilk turunda ise Avustralya’dan Janine Watson’a 36-2 gerideyken hakem kararıyla mağlup oldu ve Tokyo’ya veda etti.

Mehmet Vasıf Yakut ise +75 kg’da çeyrek finalde Rusya Paralimpik Komitesi’nden Zainutdin Ataev’e 30-8, repesaj ilk turunda Meksika’dan Francisco Alejandro Pedroza Luna’ya 23-2 mağlup olarak paralimpik oyunlar mücadelesini tamamladı.

 Görüntülenme Sayısı
1230
Haberi Yazdır© 2018 | webmaster@taekwondo.org.tr

www.taekwondo.org.tr | www.tekvando.org.tr | www.turkiyetaekwondofed.gov.tr

Türkiye Taekwondo Federasyonu
Balgat Mah. Mevlana Bulvarı Yelken Plaza No: 139/45 Çankaya / Ankara
Tel: +90.312.310 88 16 | Fax : +90.312.310 90 42