Ana Sayfa
 Taekwondo ve Tarihçe
 Misyon Vizyon Stratejik Plan
 Federasyon Personeli
 Kurullar
 İletişim
 Müsabaka Sonuçları
 Faaliyet Programı ve Talimatı
 Fotoğraf Galerisi
 Talimatlar ve Dokümanlar
 Kulüp Bilgi Sistemi
 WT Sporcu Lisans İşlemleri
 Dopingle Mücadele
 Mali ve Genel Kurullar

  HABER ARAMA  FEDERASYONDAN HABERLER

 İstanbul’da 3 Önemli Organizasyon
Yayınlanma Tarihi : 13.09.2021 - 15:50:58
Türkiye Taekwondo Federasyonu'nun ev sahipliğinde 3 önemi organizasyon 13-23 Eylül tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilecek.

Avrupa Taekwondo Birliği Başkanı Sakis Pragalos ile Türkiye Taekwondo Federasyonu Başkanı ve Avrupa Taekwondo Birliği Asbaşkanı Prof. Dr. Metin Şahin de organizasyonlara ilişkin basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına Avrupa Taekwondo Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Antonio Barbarino, Türkiye Taekwondo Federasyonu Başkan Vekili Dr. Oktay Duymaz ve Federasyon Dış İlişkiler Sorumlusu Ali Sağırkaya ile Tokyo 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nda madalya kazanan sporcular Hatice Kübra İlgün, Meryem Betül Çavdar ve Mahut Bozteke katıldı.

İlk olarak 13 Eylül'de Avrupa Tekvando Birliği'nin seçimli genel kurulu yapılacak. 15-22 Eylül tarihlerinde ise 6. WT Başkanlık Kupası karşılaşmaları gerçekleştirilecek. Toplamda 8 gün sürecek organizasyonda her biri 2'şer gün yapılacak büyükler, gençler, yıldızlar, ve poomsae kategorilerinde müsabakalar yapılacak. Tüm kategorilere yaklaşık 30 ülkeden 1400 civarında sporcu kayıt yaptırmış durumda. Ayrıca 23 Eylül tarihinde Avrupa Para Tekvando Şampiyonası organize edilecek. Bu şampiyonada ise 20'ye yakın ülkeden 100 civarında sporcu mücadele edecek. Her iki organizasyon da Paris 2024 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için puan verecek.

“ÜLKELERİ VE SPORCULARI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Avrupa Taekwondo Birliği Başkanı Sakis Pragalos, "Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da dünyanın lideri kıta olarak faaliyetlerimizi arttırarak devam edeceğiz. Avrupa genelinde 16 turnuvamız var. Tokyo'da da Avrupa kıtası olarak en fazla madalyayı alan kıtaydık. 18 madalya Avrupa'ya geldi. Avrupa olarak bizim öncelikli hedeflerimiz küçük ülkelerin olimpiyatlara oyuncu yetiştirmelerine destek vermek. Mesela, Kuzey Makedonya oyuncusu olimpiyatlara geldi ve madalya aldı. Bunun gibi ülkeleri ve sporcuları destekleyerek onların da olimpiyatlarda yer almalarına şans vermeye çalışıyoruz. Avrupa'yı bir aile olarak birleştirerek elit sporcularla bir arada olmalarını sağlayacağız" şeklinde konuştu.

ÖNEMLİ BİR GENEL KURUL

Seçimli genel kuruldan sonra İstanbul'da Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'na puan veren iki organizasyon yapılacağını dile getiren Türkiye Taekwondo Federasyonu Başkanı Metin Şahin, "2007'den bugüne asbaşkan ve başkan vekili olarak Avrupa Tekvando Birliği'nde görev alıyorum. Başkan Sakis Pragalos'a federasyon adına teşekkür ediyorum. Kendileri her zaman Türkiye'ye destek olmuşlardır. Bugün önemli bir genel kurul yapılıyor. 2025 yılına kadar görev alacak asbaşkan ve yönetim kurulu seçilecek" diye konuştu.

"İDAREDE VE SAHADA GÜÇLÜ OLMAK ÖNEMLİ”

Uluslararası federasyonlarda görev almanın önemine de dikkat çeken Şahin, "Hem dünya federasyonunda hem de Avrupa federasyonunda asbaşkan olarak görev yapıyorum. Uluslararası alanda etkin olduğunuz zaman ülkenizin de idari ve sportif anlamda gücünü pekiştiriyorsunuz. Aksaklıkları giderme noktasında güç sahibi oluyoruz. Bu da madalya olarak geri dönüyor. İdarede ve sahada güçlü olmak önemli. Bu yönetimlerde yer almak için ülkeler yarış halinde. Daha da güçlü olmak adına Avrupa Federasyonunda yer almak önemli. Uluslararası federasyonlarda yer aldığınız zaman ülkeniz menfaatine işleri kolaylaştırıyorsunuz. Aksaklıkları giderme noktasında görev alabiliyorsunuz. Amacım ülkeme faydalı olmak. 2024 Olimpiyat Oyunlarının çalışmalarına bugünden başladık. Dikkatli ve sabırlı bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

SPORCULARIMIZIN AÇIKLAMALARI

Tokyo 2020 ve paralimpik oyunlarında madalya kazanan Hatice Kübra İlgün, Meryem Betül Çavdar ve Mahmut Bozteke de basın toplantısında yer aldı. Altın madalya kazanamadığı için buruk bir sevinç yaşadığını aktaran Hatice Kübra İlgün, "Olimpiyatlarda madalya almak oraya gitmekten daha kolay. Benim için her şey şimdi başlıyor. 2024'te altın madalya alarak daha iyi yerlere geleceğiz. Çok emek verdik, çok çalıştık. Federasyonumuz büyük imkanlar sağladı" ifadelerini kullandı.

Mahmut Bozteke de duygularını, "Diğer paralimpik branşlar tek federasyon altında toplanmıştı. Taekwondo federasyonumuz bizi kendi bünyesinde tuttu. Onların desteğini her zaman hissettik. Şampiyonluğu hedefliyorduk ama elimiz boş dönmedik. Ülkeme bir madalya kazandırmak benim için gurur verici. Paris'te altın madalyaya gözümüzü diktik. Orada altın madalyayı alacağız" cümleleriyle anlattı.

Meryem Betül Çavdar ise Paris 2024 Paralimpik Oyunları’nda hedeflerinin şampiyonluk olduğunu vurgulayarak, “Oraya giderken hedeflerimiz çok büyüktü. Hedefini ne kadar büyük tutarsan çalışma azmin o kadar yüksek olur. Ben oraya kadar gidip final maçına çıktığım için çok onurluyum. Hedefim altın madalyaydı ama olimpiyatlarda ne olacağı çok da belli değil. Çok çalıştık, hayırlısı buymuş. Ama inşallah Paris 2024’te altın madalyayı getireceğiz” ifadelerini kullandı. Görüntülenme Sayısı
2284
Haberi Yazdır© 2018 | webmaster@taekwondo.org.tr

www.taekwondo.org.tr | www.tekvando.org.tr | www.turkiyetaekwondofed.gov.tr

Türkiye Taekwondo Federasyonu
Balgat Mah. Mevlana Bulvarı Yelken Plaza No: 139/45 Çankaya / Ankara
Tel: +90.312.310 88 16 | Fax : +90.312.310 90 42